Detaylar

Kategori İnceleme - Araştırma
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 190.00
Format Kitap
Barkod 9786055200206
Yayın Tarihi 2013-05-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Yakın Dönem Türk Tarihinde Refik Halid Karay
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 376
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Yakın Dönem Türk Tarihinde Refik Halid Karay

"Refik Halid Türkçeyi en iyi yazan muharrirdir."
-Ziya Gökalp-

"Nesir yazarları içinde dilini en güzel bulduğum yazar Refik Halid'dir. İşte tam İstanbul Türkçesi Yakup Kadri temiz, seçkin ve derin bir yazardır. Ama ben yine onu Refik Halid'den üstün bulamam. Çünkü Refik Halid'den daha kolay lezzet alırım, hayalim yorulmaz..."
-Ömer Seyfeddin-

"Meşrutiyet"in bize getirdiği yegâne Avrupaî yenilik Refik Halid'dir."
-Prens Sebahaddin-

Refik Halid Karay 20. yüzyıl Türkiyesi'nde bilhassa siyasi mizah yazılarıyla etkili olmuş önemli bir şahsiyettir. Çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğu'nun kültürel manada yaşadığı ağır sancıları eserlerinde işleyen ve yine çöken bu imparatorluğun mirası üzerine inşaa edilen Türk Devleti'nin kuruluşu aşamasında yaptığı siyasi faaliyetleri ile dönemin en önemli aktörlerinden biri hâline gelen Refik Halid, II. Meşrutiyet dönemi ile Cumhuriyet devrinin başlarında yaşanan olayları eserlerinde incelikle yorumlayarak kaleme almıştır.

Türkçe'nin en büyük üstadlarından Refik Halid Karay'ın hayatı, siyasi faaliyetleri, eserleri ve eserlerine yansıyan düşünce dünyası üzerine hazırlanan bu eserde, II. Meşrutiyet'ten 1960'lara kadar olan dönemde Karay'ın bu önemli tarihî sürece ilişkin en temel fikirleri doğrultusunda Türk siyasi ve kültürel hayatına katkıları ele alınmıştır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Yenal Ünal
Editör   : Aykut Can

Satış Noktaları