Detaylar

Kategori İnceleme - Araştırma
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 110.00
Format Kitap
Barkod 9786054052103
Yayın Tarihi 2020-08-12
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Tolstoy'un Gizli Raporlarında Osmanlı İmparatorluğu
Baskı Sayısı 5.Baskı
Sayfa Sayısı 228
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Tolstoy'un Gizli Raporlarında Osmanlı İmparatorluğu

"O (II. Mustafa), bütün işlerini vezirine bırakmıştır, ne ordu, ne din, ne de saray işleri ile ilgileniyor. Ancak sarayın içinde, eğlencesinden geri kalmıyor ve çeşitli hanımlar bulundurarak onlarla eğleniyor. Avlanmayı çok seviyor, çeşitli av merasimlerine büyük harcamalar yapılıyor. Hazine bu harcamalardan zor duruma düşmüştür. "Türk halkının durumu şu şekildedir: Onlar mağrur, gururlu, şöhreti seven bir halktır." "Tüm Türk vezirler devlet idaresinden ziyade kendi zenginliklerini düşünüyorlar..."
"... Şu anda devlet halktan gelen gelirle giderleri karşılayamaz duruma gelmiş ve her sene hazinenin borcu bir önceki seneye nazaran daha da artmaktadır."
"Fransız elçi inanılmaz çabalar sarfetmektedir. Ancak İngiltere ve Hollanda elçileri boş durmamaktadırlar. Onların ne kadar para harcadıklarını ve hediyeler verdiklerini ise bir tek Allah bilmektedir." Tolstoy, tuttuğu notlarda Sultan II. Mustafa döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun dâhili durumu hakkında ayrıntılı bir resim çizmekte, XVIII. yüzyılın başlarında ne Türk ne de Avrupa kaynaklarında bu kadar geniş bir şekilde anlatılmayan birçok önemli mesele hakkında değerli bilgiler vermektedir. Kayıtlar özellikle ağır vergi yükü, gayrimüslim halkla olan ilişkiler, devlet mekanizmasının yapısı, üst düzey bazı memurların kişisel özellikleri, saraydaki yolsuzluk, ordunun özellikle de donanmanın durumu, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle ilişkileri, Rus-Türk
ilişkilerini zorlaştırmaya çalışan Avrupa elçilerinin Türkiye'deki faaliyetleri konularını ihtiva etmektedir.

Emeği Geçenler

Çevirmen   : İbrahim Allahverdi
Grafiker   : Sercan Arslan
Yayın Yönetmeni   : Mustafa Karagüllüoğlu
Editör   : Ahmet Önal;Uğur Demir
Hazırlayan   : İlyas Kemaloğlu
Yazar   : F. S. Oreşkova;M. R. Arunova

Satış Noktaları