Detaylar

Kategori Tarihi Coğrafya
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 280.00
Format Kitap
Barkod 9789756480458
Yayın Tarihi 2016-12-13
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Tarihi Coğrafya
Baskı Sayısı 4.Baskı
Sayfa Sayısı 414
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 150 X 230

Tarihi Coğrafya

Ülkemize girişinden itibaren ilginç bir gelişim süreci yaşayan tarihi coğrafya, özellikle son 25-30 yıldır adından sıkça bahsedilir bir saha haline gelmiştir. Bu son dönemde, Türkiye'de yeni çalışılan bir saha durumundaki tarihi coğrafya, ne yazık ki bir çoklarınca yanlış anlaşılıp uygulanmaktadır. Aslında, tarihi coğrafya aynı tarihi sosyoloji, tarihi jeoloji, tarihi dilbilim vb. örneklerinde olduğu üzere, günümüzde ait olduğu bilimin yöntemlerini sadece geçmişe uygulayan bir alt disiplinidir.

Yine tıpkı diğerlerinde olduğu gibi, ait olduğu bilimin çağdaşlarında ne yapılıyor ve araştırılıyorsa, onu geçmiş için yapan ve geçmişe uygulayan bir daldır. Dolayısıyla tarihi coğrafya, modern coğrafya ilke ve yöntemlerini kullanarak geçmişte bir mekan üzerinde araştırma yapan coğrafya alt dalıdır. Şimdiye kadar isminde ?tarihi coğrafya' ibaresini taşıyan bazı kitap ve makaleler yayınlanmışsa da, elinizdeki şekliyle bu ?format'ta Türkiye'de ?ilk' defa basılmaktadır.
Başka bir ifade ile, tarihi coğrafya adı ile hazırlanan ve tarihi coğrafyanın ne olup olmadığını, kavramlarını, kaynaklarını ve metotlarını ele alan ilk eser durumundadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Osman Gümüşçü
Yayın Yönetmeni   : Mustafa Karagüllüoğlu
Grafiker   : Enes Malik Kılıç
Editör   : hata5

Satış Noktaları