Detaylar

Kategori İnceleme - Araştırma
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 220.00
Format Kitap
Barkod 9786057800725
Yayın Tarihi 2020-04-02
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Mütareke ve İşgalden Millî Mücadele'ye Mustafa Kemal Paşa (1918-1920)
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 432
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Mütareke ve İşgalden Millî Mücadele'ye Mustafa Kemal Paşa (1918-1920)

Yakınçağ Türk askerî ve siyasî tarihi ağırlıklı olmak üzere, özellikle de Atatürk ve dönemine dair yaptığı belgesel araştırmaları ile tanınan Dr. Zekeriya TÜRKMEN, "Mütareke ve İşgalden Millî Mücadele'ye Mustafa Kemal Paşa, 1918-1920" adlı bu eseriyle Türk İstiklal Harbi tarihine farklı bakış açısıyla yeni bir yorum getirmektedir.
Arşiv belgelerini dayalı olarak hazırlanan bu çalışma, Mustafa Kemal Paşa'nın Mütareke ve İşgal döneminde İstanbul'daki faaliyetlerini tüm yönleriyle ortaya koymaktadır. Onun 19 Mayıs 1919'da IX. Ordu (daha sonra III. Ordu) Kıt'aları Müfettişliği görev ve yetkisiyle Samsun'a çıkışı ve takip eden dönemdeki gelişmeler (Amasya, Erzurum ve Sivas'taki faaliyetleri) Temsil Heyetiyle Ankara'ya gelişi ve sonrası belgeleriyle okuyucuya sunulmaktadır.
Bu eserde, Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanması ve mütareke uygulamaları, duyarlı askerî kadronun "Türk Ordusu"nun temel kadro-kuruluşunu koruma yönündeki üstün çabaları görmek de mümkündür. Kitabın ilgi çekecek en önemli yanı ise, Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün İstiklal Harbi dönemine ait tuttuğunotların ilk kez bu kitapta okuyuculara sunulmasıdır. Akıcı bir üslupla kaleme alınan bu kitabın okuyucunun ufkunu açacağı, bilinçli tarih okuyucularına önemli katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Zekeriya Türkmen
Editör   : Sahure Ergüzel

Satış Noktaları