Detaylar

Kategori İnceleme - Araştırma
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 60.00
Format Kitap
Barkod 9786052070871
Yayın Tarihi 2019-05-08
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Mısır'daki İslam Devletleri ve Türk Memlüklerin Faziletleri
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 96
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Mısır'daki İslam Devletleri ve Türk Memlüklerin Faziletleri

Türklerin meziyetleri hakkındaki eserlerden biri olan bu kitap Mısır memlükleri zamanında, Fatih devrinde yaşayan Muhibbeddin Ebu Hamid el- Makdisî (el-Kudsî) tarafından Hicri 881/ Miladi 1476 yılında yazılmıştır.
Yazar bu kitabında Mısır'da kurulan İslam devleti tarihinden kısaca bahsettikten sonra, ikinci kısmında Mısır'a getirilip memlük askeri yetiştirilen Türklerin meziyetlerinden bahseder. Onların kahramanlıklarını, Mısır toplumu içindeki ülke müdafaasındaki yerlerinden bahseder.
Öyle anlaşılıyor ki, bu devirde Mısır'da hüküm süren Kıpçak, Çerkes memlükleri Mısır'ın gerçek sahipleriydi. Mısır halkı sadece kendi işleriyle ilgilenip, barış ve sükûnet içinde yaşıyordu. Yazar bu arada Memluk Türklerin ahlaklarının, karakterlerinin yüksekliğinden, halk arasında sözlerinin geçerliliğinden, yaşadıkları lüks hayattan, Türklerin güzelliklerinden, bilhassa kadınların güzelliğinden, memlük düzeninin son zamanlarda bozulduğundan, memlüklerin şımardığından bahseder. Türklerle ilgili çalışmalarının son halkası olan bu kitabın okuyucular tarafından ilgiyle karşılanacağını umarız.

Emeği Geçenler

Çevirmen   : Ramazan Şeşen
Grafiker   : Sercan Arslan
Editör   : Sahure Ergüzel
Yazar   : Muhibbeddin Ebu Hamid Makdisi

Satış Noktaları