Detaylar

Kategori İnceleme - Araştırma
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 100.00
Format Kitap
Barkod 9786057800909
Yayın Tarihi 2020-11-26
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Maarifperver Sultan II. Abdülhamid
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 190
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 135 X 210

Maarifperver Sultan II. Abdülhamid

Sultan II. Abdülhamid, günümüzde varlığını devam ettiren birçok müessesenin kurucusudur. Bu anlamda, ülkenin modernleşmesi ve uluslararası arenada önemli bir aktör haline gelmesi hedefine yönelik olarak ciddi adımlar atmıştır. Modernleşmenin ve güçlü bir ülke olmanın en önemli unsuru olarak eğitimi görüyordu. Bu sebeple döneminde ülkedeki modern eğitim veren okulların sayısı bir hayli artmıştır. II. Abdülhamid uyguladığı eğitim politikasını şöyle anlatır: "Ben elimden geldiği kadar mektepler açarak cehaleti yok etmeye, çocuklarımızı tahsile sevketmeye uğraştım".
Genel anlamda bakıldığında II. Abdülhamid döneminde başarılı bir eğitim politikası sürdürüldüğünü söylemek mümkündür. Bu dönemde açılan okulların çoğalması ve ülke geneline yaygınlaşması, yeni ve eğitimli bir neslin yetişmesinde rol oynamıştır. Bu nesiller, özellikle 19 yüzyılın son çeyreğinde yoğun bir emperyalist saldırıya maruz kalan Osmanlı Devleti'nin ayakta kalmasına ve sonrasında da aynıemperyalist güçlere karşı millî mücadele verilip modern Türkiye Cumhuriyeti'nin oluşmasına ön ayak olmuşlardır.
Ahmet Vurgun, "Maarifperver Sultan II. Abdülhamid" adlı kitabında, sağlam kaynaklara dayanarak, bütün bu sürecin nasıl yaşandığını gözler önüne seriyor. II. Abdülhamid Dönemi'nin eğitim anlayışı ve uygulamalarını en iyi şekilde anlayabilmek için muhakkak okunması gereken bir eserdir.
Prof. Dr. Vahdettin Engin

Emeği Geçenler

Grafiker   : Sercan Arslan
Yazar   : Ahmet Vurgun
Editör   : Vahdettin Engin

Satış Noktaları