Detaylar

Kategori Anı-Hatıra
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 100.00
Format Kitap
Barkod 9786055200749
Yayın Tarihi 2015-03-27
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Kıyamet Koptuğunda; Hasan Cevdet Bey'in Çanakkale ve Doğu Cephesi Günlüğü
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 168
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Kıyamet Koptuğunda; Hasan Cevdet Bey'in Çanakkale ve Doğu Cephesi Günlüğü

Çanakkale Muharebeleri'ne otuz yaşında üsteğmen rütbesiyle katılıp yüzbaşı rütbesiyle çıkan ve ara vermeden Doğu cephesine giden Hasan Cevdet Bey'in tutmuş olduğu günlük, 1915-1917 tarihleri arasında iki cepheye dair çok önemli bilgiler sunmaktadır.

Hasan Cevdet Bey'in tayin olunduğu 5. Tümen'e bağlı 14. Alay, Çanakkale Cephesi'nde Arıburnu ve Conkbayırı mıntıkalarında en yoğun muharebelerin, en kritik anların yaşandığı siperlerde ateş hattında bulunmuştur. Ama maalesef 14. Alay muharebelerdeki kahramanlık ve fedakârlığına rağmen adı pek duyulmayan ve bilinmeyen alaylardan birisidir.

Hasan Cevdet Bey, günlüğünün Çanakkale cephesi bölümünde; muharebelere, düşmana, kullanılan silahlara, askerin cephe arkasındaki gündelik hayatına dair ayrıntılı ve çarpıcı bilgiler vermektedir.

Hasan Cevdet Bey, günlüğünde sadece cephede yaşadıklarını değil; savaşın askerler üzerinde oluşturduğu psikolojiyi, barış ümitlerini, "kemik kavgası" diye adlandırdığı "medeni!" Avrupa devletlerinin menfaat kapışması gibi konulardaki fikir ve görüşlerine de yer vermektedir.

Emeği Geçenler

Editör   : Nihal Metin
Yayın Yönetmeni   : Mustafa Karagüllüoğlu
Grafiker   : Yunus Karaaslan
Dizgici   : Semih Erdoğan
Hazırlayan   : Mutlu Karakaya
Yazar   : Hasan Cevdet Bey

Satış Noktaları