Format Kitap
Barkod 9789756480717
Yayın Tarihi 2007-05-09
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 696
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Recep Ahıshalı
Yazar   : Charles V. F. Townshend

Osmanlı Ordusu, Birinci Dünya Savaşı´nda iki büyük zafer kazanabildi. Bunlardan birincisi Çanakkale zaferi, diğeri ise, bu kitabın konusunu oluşturan Kûtü´l-Amare kuşatmasıdır. Türk´ün tarih yazdığı Çanakkale zaferini hemen hemen herkes bilir. Ancak Kûtü´l-Amare´yi fazla bilmeyiz.
İngilizler, Mezopotamya Seferi adı verdikleri Irak Cephesi´nde, Osmanlı´ya karşı birçok muharebelerde üstünlük elde etmiş olmalarına rağmen, en son yapmış oldukları Selmanipak taarruzuyla birlikte zor duruma düşmüş ve Kûtü´l-Amare kuşatmasıyla birlikte de bugün bile unutamadıkları bir mağlubiyet yaşamışlardır.
Basra´nın işgali ile başlayıp Kûtü´l-Amare kuşatmasının sona ermesine kadar olan savaşlar dizisinde, Şuayyibe savaşından itibaren bu savaşları Sir Charles Vere Ferrers Townshend komuta etmişti. Townshend, bu savaşlar sırasında tuttuğu günlüğünü daha sonra düzenleyerek strateji ve taktik konularını içeren geniş bir girişle birlikte My Campaign in Mesopotamia adıyla 1920´de Londra´da yayınladı.
Yayına hazırladığımız bu eserde, Irak cephesi üzerine verilen ayrıntılı bilgilerin yanı sıra Townshend, İstanbul´da kaldığı dönem içerisinde, buranın siyasî atmosferi hakkında da çeşitli bilgiler vermekte ve değerlendirmelerde bulunmaktadır.

devamını oku..
Kategori : Anı-Hatıra
60.00
Liste Fiyatı : 60.00
Kazancınız : 0.00
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.