Detaylar

Kategori Genel
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 200.00
Format Kitap
Barkod 9786258260816
Yayın Tarihi 2023-10-03
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı İbn Battûta Seyahatnamesi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 520
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 155 X 230

İbn Battûta Seyahatnamesi

İbn Battuta 14. yüzyılın başlarında kutsal toprakları ziyaret etmek ve haccetmek üzere Fas’ta bulunan Tanca şehrinden yola çıkmıştır. Ancak bu başlangıç onu, uzun yıllar sürecek ve geniş coğrafyalara sürükleyecek bir yolculuğun seyyahı olmasına yol açacaktır.
Kuzey Afrika kıyılarında başlayan yolculuğu Suriye topraklarında devam etti. Dımaşk’tan sonra Hicaz’daki ilk hac vazifesinin ardından İran toprakları üzerinden Kuzey Irak’a yöneldi. Hicaz’da geçirdiği senelerden sonra Doğu Afrika sahillerinde ilerledi.Bu kez Hindistan’a doğru yola çıkmış olsa da fırtına sebebiyle Ayzab civarında inerek Kahire’ye doğru kuzeye yöneldi ve sonunda Anadolu’ya ulaştı. Deştikıpçak’ta uzun süre kaldı ve bir vesileile İstanbul’u ziyaret ettikten sonra Saraycık üzerinden Harezm’e vardı. Yolculuğu boyunca uğradığı her bir şehri; coğrafi konumu, sosyal yaşamı, harikulade güzellikleri, lezzetli meyveleri,türbeleri ve tekkeleri açısından değerlendirerek önemli şahıs isimleri ile zenginleştirmiştir.
Bu eserde, uzak beldelerin İbn Battûta’ya gösterdikleri ilgi vealakaya birebir şahit olabilir, onun yıllar boyu çöllerde, bozkırlarda ve fırtınalı sularda zorlu şartlar altında yaptığı seyahatlerin derinliklerine inebilirsiniz.

Emeği Geçenler

Çevirmen   : Ramazan Şeşen
Grafiker   : Sercan Arslan
Yayın Yönetmeni   : Mustafa Karagüllüoğlu
Yazar   : İbn Battûta
Editör   : Kübra Türe

Satış Noktaları