Detaylar

Kategori Anı-Hatıra
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 100.00
Format Kitap
Barkod 9789756480663
Yayın Tarihi 2007-02-05
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Çanakkale Cephesinden Mektuplar-Hatıralar
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 192
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Çanakkale Cephesinden Mektuplar-Hatıralar

Selahaddin Adil Paşa, Çanakkale Savaşlarının hem deniz hem de kara muharebelerine katılarak bu savaşlarda başka bir komutana nasip olmayan bir ayrıcalığa sahip olmuş bir askerdir.
Bu kitap Paşa´nın, 18 Mart Deniz Zaferi´ne dair, 1920´de İstanbul´da kurmay subay adaylarına verdiği konferansla başlamaktadır.
Paşa´nın tümen komutanı olarak katıldığı Çanakkale kara muharebelerinde, hem Seddülbahir hem de Anafartalar cephesinde görüp yaşadıklarını anlattığı hatıralar ikinci bölümü oluşturmaktadır.
Kitabın üçüncü bölümünde ise Selahaddin Adil Paşa´nın Çanakkale cephelerinden eşi Sîret Hanım´a yazdığı ve ilk defa yayınlanan mektupları bulunmaktadır.
Bu mektuplar bize bir taraftan savaşın ortasındaki sorumlu bir komutanın savaş hakkındaki düşüncelerini, endişelerini okuyarak duygularına yakından tanıklık etmek imkânı veriyor. Diğer taraftan ise; ailesinin geçim derdini düşünen, onların sağlığını merak eden, yeni doğmuş kızına hasret duyan mesuliyet sahibi bir eş, müşfik bir babanın insanî yönünü okuyarak savaşın ve gündelik hayatın nasıl iç içe girdiğini gösteriyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Selahaddin Adil Paşa
Grafiker   : Sabahattin Kanaş

Satış Noktaları