Format Kitap
Barkod 9786055200398
Yayın Tarihi 2017-03-06
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 136
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Ahmetbeyoğlu

Bizans İmparatorluğunun haricî politikasında mühim vazifeler üstlenen Priskos, İmparator II. Theodosius (480-450) tarafından Avrupa Hun İmparatoru Attilaya gönderilen elçilik heyetinde vazife almış ve Theodosiusa kızgınlığı sebebiyle elçileri huzuruna kabul etmek istemeyen Attilayı ikna ederek imparatorluk memuru olan Maximinus ile görüşmesini sağlamıştır. Priskosun bu seyahat boyunca müşahedelerini ihtiva eden tarihî eseri V. asır Avrupa Türk ve bilhassa Attila devri Hun tarihinin yegâne ana kaynağı durumundadır.
Tercümesini verdiğimiz bu eser, Avrupa Hunlarının siyasi tarih ve kültürleri bakımından oldukça mühim hususlar ihtiva etmektedir. Attilanın Bizans ile ilişkilerine dair Priskosun verdiği teferruatlı bilgilerin yanısıra, Hunların Batı Roma İmparatorluğu ve Perslerle olan münasebetlerine dair de çeşitli malumatlar vermektedir. Ayrıca Bizans kaynaklarında ilk defa rastlanan bazı Türk boylarının Doğu Avrupada ortaya çıkışlarından da geniş olarak bahsedilmektedir.
Priskos, Türk devlet teşkilatı, adalet sistemi ve Türkün insana verdiği kıymet ile bunların Romadaki tatbikini mukayese imkanı sağlamaktadır. Attilanın şahsiyeti, mütevazı hayatı, sarayı, ziyafet sofrası ve orada uygulanan protokol, idare tarzına dair de kıymetli bilgiler vermektedir.

devamını oku..
20.00
Liste Fiyatı : 20.00
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim