Detaylar

Kategori İnceleme - Araştırma
Yayıncı Yeditepe Yayınevi
Liste Fiyatı 500.00
Format Kitap
Barkod 9786052070550
Yayın Tarihi 2018-09-22
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Âb-ı Hayât'ı Aramak; Gönül Tekin'e Armağan
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 921
Kapak Karton
Kağıt Kitap Kağıdı
Boyut 155 X 230

Âb-ı Hayât'ı Aramak; Gönül Tekin'e Armağan

Atatürk, Hacettepe ve Harvard Üniversitelerinde uzun yıllar Özbekçe, Osmanlı Türkçesi ve Dîvan Edebiyatı dersleri vermiş; edebiyatı, felsefe ve mitoloji ışığında inceleyerek yeni bir ekol oluşturmuş klasik Türk edebiyatının önde gelen akademisyenlerinden Prof. Dr. Gönül Tekin'e armağan edilen bu kitapla, onunla ilgili hâtıraların yanında yakın arkadaşları ve öğrencileri tarafından dil ve edebiyat ile tarih ve sanat tarihi alanlarında yazılmış bir makaleler seçkisi sunuluyor.

Sîmurg'un kanadında çıkacağımız bitmek bilmeyen ilim yolculuğunda Günay Kut'tan Nurhan Atasoy'a, Ülker İnce ve İoanna Kuçuradi'den Evangelia Balta'ya, Mustafa İsen'den İsenbike Togan'a, Mehmet Kalpaklı'dan Walter Andrews'a kadar pek çok akademisyen ve araştırmacı gerek şahsî gerek müşterek olarak yazdıkları makalelerle bizlere yol gösteriyor.

Abdülbaki Gölpınarlı'nın ‘Hayâlet Kitabı'ndan edebiyat ve felsefe ilişkisine, Yavuz Sultan Selim'in yeni bulunan Türkçe bir şiirinden Osman Gâzî'nin kayıp ikinci sikkesi ve Osmanlı kuruluş tartışmalarına etkisine kadar Osmanlı edebiyatı, tarihi ve sanatına dâir yazılmış bu değerli makalelerle aynı zamanda Gönül Tekin'in çalışma alanları da gözler önüne serilmiş oluyor...

Emeği Geçenler

Yazar   : Kolektif
Grafiker   : Sercan Arslan
Hazırlayan   : Ozan Kolbaş;Orçun Üçer

Satış Noktaları